آزمایشگاه استاندارد

اشتراک گذاری پست

آزمایشگاه استاندارد و مهم ترین و اصلی ترین ویژگی های آن

برای حفاظت و ایمنی پرسنل و کاربران، بررسی ویژگی آزمایشگاه استاندارد به خصوص آزمایشگاه هایی که در مدارس تاسیس می شود، بسیار حائز اهمیت می باشد.

در مدارس و دانشگاه ها آزمایشگاه یک رکن اساس در آن می باشد و بسته به فعالیت و آزمایشی که قرار است انجام شود دارای تجهیزات و روش های ایمنی متفاوتی نیز می باشد.مثلا فعالیت های آزمایشگاه فیزیک با فعالیت های مربوط به آزمایشگاه شیمی متفاوت می باشد.
به علت اینکه در آزمایشگاه محل یادگیری مطالب و موضوعات بسیاری می باشد پس لازم است به دکوراسیون، فضا، شیوه چیدن سکوبندی آزمایشگاه و میزبندی آزمایشگاه و… توجه ویژه ای شود.

همچنین فعالیت های آزمایشگاهی باید به گونه ای باشد که فرصت لازم برای طرح سوال، کشف حقایق و مشاهده وجود داشته باشد.

آزمایشگاه استاندارد و ساختار فیزیکی آن

ساختار فیزیکی آزمایشگاه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و باید به گونه ای طراحی شود که برای کارهای گروهی دانش آموزان مناسب باشد و تمام وسایل و ابزارها بعد از استفاده کاربران در جای خود قرار گیرد.

همچنین یکی از بزرگترین اشتباه مسئولین تبدیل انبارهای تاریک و کوچک به آزمایشگاه، بدون توجه به اهمیت آزمایشگاه در سیستم آموزشی می باشد. به طور کلی ساختار فیزیکی آزمایشگاه استاندارد شامل فضا،ظرفیت و امکانات آن می باشد که در ادامه آنها را بررسی می کنیم.

آزمایشگاه استاندارد و ویژگی فضای آن

فضای مناسب یک آزمایشگاه از مهم ترین نکاتی است که باید به آن توجه کرد. ابعاد مورد نیاز برای آزمایشگاه استاندارد مطابق با تجهیزات و فعالیت مورد نظر تشخیص داده می شود.

به طور کلی فضای آزمایشگاه نباید از حد استاندارد کوچکتر بوده و ارتفاع سقف آن باید حدودا سه تا سه و نیم متر باشد. همچنین حداقل  ابعاد آن باید حدود 20 متر تا 80 متر باشد. بهتر است وایت برد را در مکانی قرار داده که نور از سمت چپ به آن بتابد.
در آزمایشگاه استاندارد باید مکانی برای نگهداری مواد شیمیایی فراهم کرده و حداقل دارای دو درب برای خروج و دو درب برای ورود به آزمایشگاه باشد و محوطه این درب ها یک متر نیز خالی باشد.

همچنین سکوبندی آزمایشگاهی به گونه ای می باشد که در وسط ردیف های پنج تایی یک سینک آزمایشگاه قرار گیرد.
همچنین از ویژگی های آزمایشگاه استاندارد می توان به میزبندی آزمایشگاه با روکش های سنگ گرانیت و ضد اسید اشاره کرد تا جین کار با مواد شیمیایی ظاهر آنها خراب نشده و از بین نرود.

همچنین خالی بودن زیر میزها باعث می شود که به راحتی کاربران بر روی چهار پایه نشسته و بدون وارد شدن فشاری به مهره گردن و کمر به آزمایش خود بپردازند.ابعاد میز دانش آموختگان باید 80 و ارتفاع آن 75 سانتی متر باشد.
دمای مناسب آزمایشگاه استاندارد 25 درجه و رطوبت آن 65 درصد می باشد. در کف آزمایشگاه باید حتما کف شور تعبیه شود تا به راحتی کف آزمایشگاه قابل شستشو باشد.

همچنین سینک آزمایشگاهی باید ضد زنگ بوده و لوله های فاضلاب ضد چربی و ضد اسید باشد.ارتفاع پنجره آزمایشگاه نیز باید از 100 سانتیمتر کمتر نباشد.

همچنین میز آزمایشگاه باید مجهز به شیرآلات آزمایشگاه نظیر آب و پریز برق باشد.پریزهای برق باید دارای اتصال به زمین بوده و نصب فیوز ایمنی در آزمایشگاه بسیار حائز اهمیت می باشد.

آزمایشگاه استاندارد و ظرفیت آن

ظرفیت و گنجایش آزمایشگاه یکی دیگر از ویژگی های آزمایشگاه استاندارد می باشد. معمولا ظرفیت آزمایشگاه با توجه به فعالیت های مورد نیاز و امکانات، بین 18 تا 20 نفر تعیین می شود.

زیاد بودن کاربران در آزمایشگاه مشکلاتی بسیاری را در پی دارد که شامل: کنترل کردن سخت، نداشتن فرصت لازم برای آزمایش، بی نظمی و شلوغی و … می باشد.همچنین آزمایشگاه با ظرفیت بیشتر نیازمند زیربنا و تجهیزات بسیار بیشتری بوده و بودجه و هزینه بسیاری نیز لازم می باشد.

امکانات آزمایشگاه استاندارد

برای قرار دادن وسیله ها و ابزار مخصوص آزمایشگاه نیازمند کابینت آزمایشگاهی و میزبندی آزمایشگاه می باشد. همچنین وسیله های لازم برای نمایش فیلم های آموزشی نیز باید فراهم باشد.
از امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای آزمایشگاه استاندارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده از کمد آزمایشگاه نظیر کمد نگهداری مواد شیمیایی و کمد ضد اشتعال و قفسه بندی برای نگهداری مواد سمی و خطرناک
  • استفاده از کپسول آتش نشانی و دوش آزمایشگاه و سطل شن برای پیشگیری از آتش سوزی
  • کمد برای نگهداری لباس و روپوش پرسنل و کاربران
  • جعبه ای برای کمک های اولیه
  • به کارگیری هواکش و هود آزمایشگاهی نظیر هود کانوپی، هود شیمیایی، هود لامینار و …
  • فایلی برای وسایل ایمنی نظیر دستکش، عینک و …
  • استفاده از میز توزین در مواقع ۀزمایشگاه های حساس و مهم
  • نصب شیرآلات آزمایشگاهی و چشم شوی و سینک آزمایشگاهی ضد زنگ
  • نصب ریل های سقفی برای ارائه تصاویر