آزمایشگاه سیار

اشتراک گذاری پست

آزمایشگاه سیار و اصلی ترین ویژگی های این آزمایشگاه

معمولا استفاده از آزمایشگاه سیار راه حلی مناسب برای بررسی دقیق نمونه ها و انجام آزمایشگاه های متفاوت برای زمانهایی که وقت کافی نداشته می باشد. آزمایشگاه سیار یک آزمایشگاه مسافربری علمی معمولا 40 متری می باشد که مهم ترین وظیفه آن دسترسی جامعه به بیوتکنولوژی مدرن می باشد.

آزمایشگاه سیار و ویژگی های منحصر بفرد آن

آزمایشگاه سیار با توجه به نیازهای هر فرد ساخته و مجهز می شود. از ویژگی های این آزمایشگاه می توان به آنالایزر قابل حمل بودن و سریع اشاره کرد.همچنین در این آزمایشگاه سیار می توان به تحلیل آزمایش یک فرد در کمتر از 30 دقیقه اشاره کرد. دیگر ویژگی های آن انتخاب خودرویی متناسب با تجهیزات آزمایشگاه، نوع سیستم تهویه هوا با توجه به کاربرد آزمایشگاه، استفاده از سینک آزمایشگاهی با آب معمولی یا مقطر، استفاده از خاموش کننده و … اشاره کرد.

در این آزمایشگاه سیار از ابزارهای دقیقی استفاده شده و به راحتی در هرمکانی حرکت کرده و آن را به هرجایی می توان انتقال داد، به همین دلیل بسیار مستقل بوده و دارای پیشرفته ترین امکانات برای آزمایش های گوناگون می باشد.در این آزمایشگاه علاوه بر تحلیل و تجزیه عناصر، طیف سنجی جرمی تا محصولات متالوگرافی قابل انجام است.

آزمایشگاه سیار و اهداف اصلی آن

هدف از ساختن آزمایشگاه سیار مشاوره در زمینه توسعه برنامه های آزمایشگاه، انتشار یک شبکه ملی برای برنامه های آزمایشگاهی سیار با برنامه درسی مشترک، همکاری کردن با سازمان های ملی جهت حمایت از انتشار آزمایشگاه سیار و جمع آوری کمک مالی و ….

طراحی این مدل آزمایشگاه

آزمایشگاه سیار به گونه ای طراحی می شود که بتواند برق مورد نیاز آزمایشگاه را توسط ژنراتور 5کیلو واتی تامین کند. همچنین این آزمایشگاه قابلیت اتصال به برق شهری داشته و در صورت نیاز از برق شهری نیز می توان استفاده کرد.

امکانات مورد نیاز در این آزمایشگاه شامل:

  • سینک آزمایشگاهی
  • شیرآلات آزمایشگاهی
  • سرویس بهداشتی مجزا در خارج از محیط آزمایشگاه
  • هود آزمایشگاهی
  • سکوبندی آزمایشگاه 7 متر و کمتر
  • محلی برای استراحت اپراتور
  • مخازنی برای فاضلاب آزمایشگاهی و سرویس بهداشتی
  • سیستمی برای روشنایی و سان روف و…

می باشد.

میز بندی آزمایشگاه و قفسه بندی آن به گونه ای می باشد که در هنگام حرکت خودرو هیچ گونه لرزش و حرکتی نداشته و به دلیل این است که نقطه ثقل وزنی در تمام فضا به صورت یکسان می باشد.

همچنین کابینت آزمایشگاهی به گونه ای طراحی شده است که حداکثر استفاده از فضا انجام شود. جنس سطح رویه ای که برای سک.بندی آزمایشگاهی استفاده می شود، بسیار مقاوم در برابر مواد شیمیایی بوده و دارای فضای خواب و استراحت برای یک پرسنل می باشد.

سرویس بهداشتی تعبیه شده در این آزمایشگاه دارای سیستم نگهدارنده آب و فاضلاب به مدت 24 ساعت می باشد.

تمام این تجهیزات آزمایشگاهی در مجموعه سکوبندی آزمایشگاه رستا فرآیند با بهترین کیفیت و قیمت مناسب قابل ارائه می باشد.

 آزمایشگاه سیار و تاثیر آن در آموزش

آزمایشگاه سیار دارای برنامه های علمی و آموزشی می باشد که برای بالا بردن سواد علمی استفاده می شود. مشارکت دانش آموزان در این آزمایشگاه بر روی تحقیقات آزمایشگاهی به آسانی انجام شده و هر برنامه آموزشی در آن جهت یادگیری بهتر دانش آموزان طراحی شده است. در آزمایشگاه سیار همه علوم نظیر فیزیک، شیمی، زیست، زمین و … قابل انجام می باشد.