انواع صفحه رویه های آزمایشگاهی

اشتراک گذاری پست

انواع صفحه رویه های استفاده شده در میز بندی آزمایشگاه

میز بندی آزمایشگاه دارای سطحی جهت نوشتن، نشستن یا برطرف کردن خستگی می باشد. از این رو جنس صفحه رویه این میز بندی باید از کیفیت و استقامت خوبی برخوردار باشد.

انواع صفحه رویه استفاده شده در میز بندی آزمایشگاه

همان طور که میدانید آزمایشگاهای متفاوت با کاربردهای گوناگونی تاسیس می شود که بنتبر فعالیت و نوع آزمایشی که انجام می شود جنس صفحه رویه در انها نیز متفاوت می باشد. برای تاسیس آزمایشگاه لازم است تا انواع صفحه ها را شناخته تا بتوان بهترین انتخاب را در این جهت انجام دهید.

در ادامه با تعدادی از انواع این صفحه ها و کاربرد هرکدام بیشتر آشنا می شویم.

صفحه رویه با جنس رزین اپوکسی

رزین اپوکسی یکی از بادوام ترین و اقتصادی ترین نوع برای میز بندی و سکوبندی آزمایشگاه می باشد. رزین بسیار مقاوم در برابر رطوبت و آب می باشد و دارای تخلخل نمی باشد. به همین دلیل در آزمایشگاه هایی که بسیار مرطوب می باشد بسیار کاربرد دارد. همچنین به دلیل این ویژگی، رزین اپوکسی برای سینک آزمایشگاهی نیز مورد استفاده است.

از دیگر ویژگی های این صفحه رویه می توان به مقاومت در برابر حرارت، مواد شیمیایی، سوختگی، تغییر رنگ و … اشاره کرد. این صفحات رزین دارای لایه اضافی بوده و به همین دلیل در برابر ضربه استقامت بالایی داشته و طول عمر آن بسیار زیاد می باشد. از این میزبندی آزمایشگاه با صفحه رویه رزین اپوکسی برای:

  • بیمارستان ها
  • آزمایشگاه پزشکی
  • آزمایشگاه های زیست شناسی
  • میکروبیولوژی و …

استفاده می شود.

صفحه رویه با جنس رزین فنولیک

میز بندی های ساخته شده از رزین فنولیک با دوام و دارای وزن کم می باشد. از ویژگی های این صفحه رویه می توان به مقاومت در برابر :

  • تغییر شیمیایی
  • رطوبت و روغن
  • زلزله
  • ترک خوردگی
  • سایش
  • ضربه و…

اشاره کرد. همچنین این رزین مانع از رشد قارچ و باکتری ها می شود.

این رزین بسیار مناسب برای آزمایشگاه هایی می باشد که در برابر حرارت تا دمای 176 درجه سانتی گراد قرار می گیرند. به طور کلی این رزین فنولیک یکی از بهترین انواع صفحه رویه برای سکوبندی و میز بندی آزمایشگاه در فضای جدید می باشد.

صفحه رویه با جنس چوب

اصولا استفاده از صفحه رویه با جنس چوب مخصوصا چوب افرا، مناسب برای برای آزمایشگاه هایی می باشد که از نظر فیزیکی به استقامت بالاتری نیاز دارند. معمولا یک چوشش سخت اکریلیک با چوب ادغام شده که باعث می شود اکثر حلال های خانگی نظیر سفید کننده، الکل و … را دفع کند. از مهم ترین مزایای صفحه رویه چئبی می توان به تعمیر و جابه جایی راحت آن اشاره کرد.

از بیشترین کاربرد این صفحه رویه برای میز بندی آزمایشگاه های فیزیکی و مناطق بیولوژیکی می باشد. تنها عیب چوب مربوط به مقاومت کم آن در برابر خواص شیمیایی است.

لامینت پلاستیکی جهت استفاده برای صفحه رویه

معمولا لامینت پلاستیکی ترکیبی از رزین فنولیک، ملامین و الیاف چوب می باشد. این لامینت پلاستیکی دارای معایب بسیاری می باشد که شامل: مقاومت بسیار کم در برابر رطوبت، گرما، اسید و این صفحات ضد آب نمی باشد به همین دلیل در میز بندی آزمایشگاه هایی با شرایط خشک بیشترین کاربرد را دارد. از مهم ترین مزایای این صفحه رویه قیمت مناسب آن می باشد.

مجموعه رستا فرآیند و انتخاب صفحه رویه مناسب آزمایشگاه

مجموعه سکوبندی آزمایشگاه رستا فرآیند در خصوص انتخاب جنس صفحه رویه میز بندی آزمایشگاه متناسب با محیط آزمایشگاه، بهترین مشاوره و راهنمایی را به شما عزیزان می کند. تا با توجه به سلیقه و بودجه خود بهترین انتخاب را انجام دهید.

مقایسه رزین اپوکسی و فنولیک

به طور کلی رزین فنولیک و اپوکسی با یکدیگر تفاوت و شباهت هایی داشته که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

تفاوت اصلی این دو در ظرفیت حرارتی می باشد. به گونه ای که رزین فنولیک قابلیت تحمل دما تا 176 درجه سانتی گراد را داشته ولی رزین اپوکسی تحمل گرمایی کمتری دارد. همچنین یکی دیگر از تفاوت رزین ها در فرآیند تولید و ساختار آنها می باشد.

میز بندی آزمایشگاه با جنس صفحه رویه اپوکسی توسط لایه بندی کرافت تولید شده و با رزین فن ادغام و با حرارت بالا تولید می شوند. مخازنی که در رزین اپوکسی وجود دارد شامل سیلیس، رزین و سخت کننده می باشد که تحت حرارت به صورت جامد در می آیند. لازم به ذکر است که شباهت دو رزین در عملکرد آنها می باشد.