اخبار

ایمنی در آزمایشگاه

اشتراک گذاری پست

ایمنی در محیط آزمایشگاه

فعالیت در محیط‌‌‌ های آزمایشگاهی با توجه به نوع کاربری آزمایشگاه، ابزارهای مورد استفاده در محیط تحقیقاتی، ماهیت نمونه های آزمایشی و … می‌تواند خطرات مختلفی را به همراه داشته باشید. این خطرات سلامت پرسنل، کارکنان مراکز تحقیقاتی و یا حتی سایر افراد جامعه  توسط آلودگی های زیست محیطی به خطر می اندازد از این رو حفظ ایمنی محیط آزمایشگاه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. آگاهی و شناخت موارد ایمنی موجب پیشگیری از بروز خطرات می شود. در این مطلب به معرفی مهم ترین نکات ایمنی که باید در محیط پژوهشی و تحقیقاتی مورد توجه قرار گیرند می پردازیم.

مهم‌ترین نکات ایمنی در مراکز تحقیقاتی و پژوهشی

در کنار تهیه و استفاده از محافظ‌ های صورت، عینک‌های ایمنی، دستکش‌های مقاوم، کلا و کفش‌های ایمنی، لباس‌های مخصوص آزمایشگاه و روپوش‌های آستین بلند و ضخیم، محافظ گوش، محافظ‌های تنفسی و کمک تنفسی جهت افزایش ایمنی پرسنل و کارکنان باید برخی از نکات را پیش از شروع کار مورد جهت حفظ ایمنی محیط آزمایشگاه بررسی و پیروی قرار دهید:

بررسی و سنجش محیط

پیش از اقدام به خرید تجهیزات آزمایشگاهی، ماهیت خطرهای احتمالی نظیر نوع آلودگی و میزان آلودگی تولید شده در محیط پژوهشی را شناسایی نمایید.

توجه به کیفیت تجهیزات محافظتی شخصی

تجهیزاتی که باید از پرسنل در برابر خطرات احتمالی محافظت نمایند باید از کیفیت بالایی برخوردار بوده و سلامت کارکنان را تضمین نماید. همچنی مراکز باید کلیه تجهیزات محافظتی را به صورت صحیح و در حد نیاز در اختیار کارکنان قرار دهند.

سازگاری و هماهنگی جهت حفظ ایمنی محیط آزمایشگاه

وسایل و تجهیزات آزمایشگاهی باید به گونه‌ای باشند که با یکدیگر هماهنگی و سازگاری داشته باشند و هیچگونه محدودیتی برای کارکنان حین استفاده ایجاد نکند.

اطلاع، معرفی و آموزش

برای حفظ ایمنی محیط آزمایشگاه، لازم است پیش از استفاده بطور کامل به پرسنل طریقه استفاده از تجهیزات و وسایل آموزش داده شود و کارکنان از محدودیت های احتمالی کار با وسایل آموزش داده شود. لازم است این امر توسط مسئول مربوطه انجام پذیرد.

استفاده از تجهیزات محافظتی شخصی

در محیط های پژوهشی باید شرایط تک تک پرسنل در نظر گرفته شود و با توجه به نوع کار هر فرد و حساسیت کار هر یک از کارکنان باید تجهیزات محافظتی خاصی در نظر گرفته شود. لازم به ذکر است این تجهیزات محافظتی باید شخصی در نظر گرفته شوند و همزمان توسط دو یا چند نفر نباید استفاده شود.

نحوه جایگزینی و نگه‌داری مواد برای حفظ ایمنی آزمایشگاه

مواد مود استفاده در محیط‌های پژوهشی باید با توجه به نوع ماهیت و حساسیتی که دارند نگهداری شوند و همیشه باید سلامت آنها مورد بررسی قرار گیرد. تجهیزاتی که پیش از استفاده آلوده شده باشند، دیگر قابل استفاده نبوده و باید دور ریخته شوند.  همچنین لازم است مواد و تجهیزات نظیر کپسول‌های آتش نشانی به موقع جایگزین شوند.

قوانین حفظ ایمنی محیط آزمایشگاه

برخی از مهم‌ترین قوانین که باید در محیط‌های پژوهشی و تحقیقاتی مورد بررسی قرار گیرند عبارتند از :

1.آشنایی کامل با محیط آزمایشگاه‌، محل قرار گیری وسایل و تجهیزات، موقعیت درب ها، وسایل اطفای حریق، چشم شوی، جعبه کمک‌های اولیه و ….

2.آشنایی و آگاهی از جنبه‌های کامل ایمنی از جزئی‌ترین موارد تا کلی‌ترین و بحرانی‌ترین موارد که ممکن است در محیط‌های تحقیقاتی رخ دهد. لازم است در صورت عدم آگاهی پرسنل، برای آنها دوره‌های آموزشی در نظر گرفته شود.

3.در صورت بروز حادثه باید سریعا مسئول مربوطه مطلع گردد.

4.پوشیدن لباس‌ها و تجهیزات ایمنی نظیر ،دستکش، محافظ صورت، عینک و … الزامی می‌باشد و در صورت عدم توجه در صورت بروز خطر احتمالی فرد مقصر خواهد بود.

5.خوردن، آشامیدن، سیگار کشیدن و استفاده از لوازم آرایشی در محیط‌های آزمایشگاهی بویژه آزمایشگاه های مواد شیمیایی، رادیواکتیو و بیوزیستی ممنوع می‌باشد.

باید خاطر نشان نماییم خطرات مرتبط با محیط‌های تحقیقاتی در صورتی که مواد ایمنی بطور کامل رعایت شوند، بطور فزاینده‌ای کاهش می‌یابند. همچنین مسئولین آزمایشگاه باید دوره‌های آموزش ایمنی برای پرسنل تدارک ببینند و وسایل و تجهیزات ایمنی استاندارد و بروزی برای کارکنان خود تهیه نموده و در اختیار افراد قرار دهند.