اخبار

تاسیس آزمایشگاه متالورژی و استانداردها و تاسیسات آن

اشتراک گذاری پست

تاسیس آزمایشگاه متالورژی و استانداردها و تاسیسات آن

تاسیس آزمایشگاه متالورژی آزمایشگاه متالورژی باتوجه به تنوع، اهمیت و حجم بالای مصرف انواع تجهیزات و قطعات فلزی از اهمیت بالایی برخوردار است و برای تعیین ویژگی‌های فلزات کارد دارد. برای راه اندازی آزمایشگاه‌های متالورژی باید استانداردها و تاسیسات لازم بکار برده شود تا بعد از راه اندازی افراد و متخصصین قادر به انجام آزمایش‌های معمول و کاربردی روی قطعات و تجهیزات صنایع فلزی و سایر صنایع را داشته باشند. با توجه به اهمیت این موضوع در ادامه این مقاله استانداردها و تاسیسات لازم جهت راه اندازی آزمایسگاه متالورژی معرفی شده است.

شرایط ایده‌آل تاسیس آزمایشگاه متالورژی

محل احداث آزمایشگاه‌های متالورژی همانند آزمایشگاه بتن نباید در نزدیکی مناطق مسکونی باشد. به علاوه بهتر است مکان آزمایشگاه از محل‌های پر سروصدا و مکان‌های پر تنش نظیر موتورخانه، آهنگری، جوشکاری و … دور باشد.

فضا و مساحت مورد نیاز برای آزمایشگاه و سایرهای بخش‌های آن به عواملی نظیر نسبت تعداد کارکنان و مراجعین، تعداد و ابعاد لوازم و تجهیزات آزمایشگاه بستگی دارد. در حالت کلی حداقل فضای لازم برای تاسیس آزمایشگاه متالورژی معادل 100 مترمربع می‌باشد. اما با توجه به عوامل ذکر شده لازم است جهت حفظ ایمنی کارکنان، حفظ کیفیت فعالیت‌ها در آزمایشگاه و همچنین گسترش فعالیت‌ها و افزایش حجم کاری آزمایشگاه بهترین و مناسب‌ترین مساحت انتخاب گردد.

یکی از نکات حائز اهمیت در انتخاب محل تاسیس آزمایشگاه متالورژی توجه به رطوبت محیط است. میزان رطوبت آزمایشگاه باید متعادل باشد. میزان رطوبت کمتر از 20 درصد موجب ایجاد الکتریسته ساکن و رطوبت بالای 50 درصد موجب به هم چسبیدن مواد می‌شود. اکثر تجهیزات آزمایشگاه دارای الزامات رطوبتی خاصی نبوده و دامنه رطوبت 30 تا 70 درصد برای آنها مناسب است. اما برای نگهداری تجهیزاتی که نیازمند شرایط رطوبتی تعریف شده هستند باید براساس توصیه آنها عمل کرد. برای ارزیابی و اندازه‌گیری سطح رطوبت آزمایشگاه باید از رطوبت‌سنج‌های تجاری استفاده کرد.

شرایط فیزیکی و تاسیسات ساختمان

  • برای تاسیس آزمایشگاه متالورژی حداقل ارتفاع سقف باید 240 سانتی‌متر باشد.
  • دیوارها حداقل تا ارتفاع 150 سانتی‌متر از کاشی‌، سرامیک، سنگ و رنگ‌های قابل شستشو و مقاوم نظیر رنگ روغن پوشیده شده باشند و قابلیت شستشو داشته باشند.
  • کف آزمایشگاه کف‌پوش شده و قابل شستشو باشد.
  • هیچگونه فرسدگی و خرابی در بنای آزمایشگاه وجود نداشته باشد.
  • در صورت وجود درب چوبی، باید با رنگ‌های مقاوم و قابل شستشو نظیر رنگ روغن رنگ‌آمیزی شده باشند و در صورت امکان پنجره تعبیه شود. پنجره‌هایی که رو به فضای آزاد باز می‌شوند باید توری داشته باشند تا از ورود حشرات و جوندگان به محیط آزمایشگاه جلوگیری کنند.
  • پهنای درب‌های اصلی و داخلی در زمان تاسیس آزمایشگاه باید به شکلی طراحی شوند که تجهیزات و مبلمان آزمایشگاه به سادگی از آنها عبور کند.
  • آزمایشگاه مجهز به لوله‌کشی آب سرد و گرم با فشار مناسب و سیستم سرمایش و گرمایش با کیفیت باشد.
  • برای لوله‌کشی گاز آزمایشگاه متالورژی باید استانداردها و نکات ایمنی لازم رعایت شود و تعداد خروجی‌های گاز کافی باشد.
  • برای نگهداری کپسول‌های گاز و قابل اشتعال از گمد نگهدارنده ضد اشتعال با تهویه مناسب استفاده کنید و دور از منابع حرارتی قرار دهید.
  • با توجه به تجهیزات موجود در آزمایشگاه برای سیستم روشنایی آزمایشگاه متالورژی باید از فیوزها و کابل‌های مناسب استفاده کرد. همچنین برای جلوگیری از مشکلات ناشی از قطع برق و نوسانات احتمالی برق شهری پیشنهاد می‌کنیم از UPS با ویژگی‌های مناسب در ابتدای ورودی کابل برق آزمایشگاه یا بطور مستقل برای برخی تجهیزات خاص استفاده کنید.

میزبندی آزمایشگاه متالورژی

نوع، تعداد، و نحوه چیدمان میزبندی آزمایشگاهی و مبلمان آزمایشگاه تاثیر مستقیمی بر عملکرد کارکنان و پرسنل آزمایشگاه دارد. سکوبندی آزمایشگاه باید متناسب با تعداد و دامنه عملکرد پرسنل باشد و از نظر ظاهر، اندازه، کارایی و متریال به کار رفته در ساخت آنها استاندارد باشد.

مبلمان‌های بکار رفته در تاسیس آزمایشگاه متالورژی باید به گونه‌ای باشد که علاوه بر در نظر گرفتن شرایط فعلی، نیازهای آینده را نیز پیش‌بینی کند و قابلیت حرکت دادن، خارج نمودن و تعویض داشته باشد. ارتفاع استاندارد میزکار برای حالت نشسته 75 سانتی‌متر و در حالت ایستاده 90 سانتی‌متر می‌باشد عمق میزبندی باید در حالت استاندارد 60 یا 75 سانتی‌متر باشد. بین سکوها باید فضای مناسبی جهت رفت و آمد پرسنل درنظر گرفته شود. حداقل فاصله بین میزها 120 سانتی‌متر در نظر گرفته می‌شود.

سطح رویه میزها باید متناسب با نوع فعالیت آزمایشگاه نسبت به حرارت، قلیا، رنگها، حلال‌های ارگانیک، فشار و یا ضربه مقاوم باشد. همچنین متریال بکار رفته در ساخت دستگاه باید به گونه‌ای باشد که امکان رشد عوامل میکروبی در شیارها و درزه‌ها وجود نداشته باشد. لبه‌های خارجی این صفحات نیز باید تا حد امکان گرد باشند تا به کارکنان آسیب وارد نشود.

کابینت‌ها و کمدهای دیواری و زمینی آزمایشگاه به عنوان بخشی از فضای نگهداری و انبار تجهیزات و وسایل آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می‌گیرند باید به تعداد کافی در فضای آزمایشگاه تعبیه شوند و نسبت به مواد شیمیایی، زنگ‌زدگی و فرسودگی مقاوم باشند. کابینت‌های دیواری باید با استحکام مناسب به دیوار نصب شوندد و دسترسی به وسایل داخل آنها به سادگی امکان‌پذیر باشد.