تجهیزات آزمایشگاه پاتولوژی

تجهیزات آزمایشگاه پاتولوژی

اشتراک گذاری پست

تجهیزات آزمایشگاه پاتولوژی

پاتولوژی بالینی از دسته رشته‌های تخصصی در علم پزشکی می‌باشد که در ارتباط با شناسایی بیماری بر پایه‌ی آنالیز آزمایشگاهی مایعات بدنی نظیر خون و ادرار و بافت‌ها به کمک تجهیزات آزمایشگاه پاتولوژی و با بکارگیری ابزار شیمی، میکروبیولوژی بالینی، هماتولوژی و پاتولوژی مولکولی انجام می‌شود. پاتولوژیست‌های بالینی همکاری بسیار نزدیکی با تکنولوژیست‌های پزشکی، موسسات بیمارستانی و پزشکی دارند. آزمایشات دقیق این حوزه وابسته به تجهیزات آزمایشگاهی کامل و با کیفیت می‌باشد که در ادامه به معرفی اصلی‌ترین و اساسی‌ترین آنها خواهیم پرداخت.

پاتولوژی چیست؟

پاتولوژی به معنای مطالعه بیماری می‌باشد و از دو واژه یونانی پاتو به معنای بیماری و لوژی به معنای مطالعه تشکیل شده است. این علم شامل بررسی بیماری‌ها می‌باشد و در سه حیطه بیان می‌شود:

 1. آسیب شناسی عمومی (General Pathology)
 2. آسیب شناسی تشریحی (Anatomical Pathology)
 3. آسیب شناسی بالینی (Clinical pathology)

معرفی انواع تجهیزات آزمایشگاه پاتولوژی

پاتولوژیست‌ها، پزشکانی هستند که تشکیل بیماری‌ها را براساس نمونه‌برداری و آنالیز مایعات بدن انجام می‌دهند و تشخیص اکثر سرطان‌ها با آنها می‌باشد. برای این منظور لازم است آزمایشگاه پاتولوژی هنگام تاسیس و راه اندازی مجهز به وسایل زیادی باشد که در ادامه به معرفی هریک از این تجهیزات خواهیم پرداخت:

انواع آنالایزر

آنالایزرها یکی از تجهیزات آزمایشگاه پاتولوژی به شمار می‌روند و در انواع مختلف موجود می‌باشند:

آنالایزر تمام اتوماتیک

آنالایزرهای تمام اتوماتیک یا خودکار قابلیت افزایش میزان نمونه‌های آزمایشی را دارد که می‌توانند در آزمایشگاه تست کننده‌ی مواد شیمیایی آزمایشگاهی، پردازش شوند. این نوع آنالایزر، یک سینی نمونه انعطاف‌پذیر می‌باشد و قابلیت منجمد سازی 24 ساعته سینی معرف را دارد.

سل کانتر یا شمارش‌گر سلول خونی نوعی آنالایزر هماتولوژی تماما اتوماتیک با 19 پارامتر برای تکنولوژی ریز نمونه‌گیری، تست CBC و شمارش RBC در خون می‌باشد.

آنالایزر نیمه اتوماتیک

آنالایزر نیمه اتوماتیک یکی دیگر از تجهیزات آزمایشگاه پاتولوژی می‌باشد که به

 • اندازه‌گیری شاخص‌های شیمیایی
 • و بررسی خون و سایر مایعات بدنی

کمک می‌کند. همچنین همراه با سایر اطلاعات بالینی از این آنالایزر استفاده می‌شود تا به

 • ارزیابی عملکرد اندام
 • شناخت دلیل بیماری‌ها
 • شناخت ژن بیماری
 • و مشخص‌سازی هنجار برای درمان در آینده

کمک شود.

الایزر واشر

الایزر واشر یکی دیگر از تجهیزات آزمایشگاه پاتولوژی می‌باشد. این دستگاه، ابزار کاملی برای شستشوی آرام ارزیابی‌های سلولی با سلول‌های چسبناک یا سلول‌ها با خاصیت چسبندگی ضعیف می‌باشد. این دستگاه روش نگهداری بسیار ساده‌ و عمر عملکردی عالی دارد.

الایزا ریدر دستگاهی در بین تجهیزات آزمایشگاه پاتولوژی

الایزر ریدر دستگاهی است که به منظور خواندن عمل هم چسبی بکار گرفته می‌شود. هم چسبی فرایندی است که در طی آن ذرات گوناگون نظیر گلبول‌های قرمز و سفید خون که در یک مایع معلق هستند به شکل دسته‌ای تجمع یافته و به عنوان یک پاسخ سرولوژیکی به یک آنتی بادی خاص رخ می‌دهد.

فن سانتریفیوژ

فن سانتریفیوژ یکی از ضروری‌ترین تجهیزات آزمایشگاه پاتولوژی می‌باشد. این دستگاه طی یک فرآیند فیلتراسیون نامنظم عمل کرده و به منظور خارج نمودن بخارات سمی ناشی از جداسازی درست محصولات دارویی و مواد شیمیایی حجیم بکار برده میشود.

فلوسیتومتری

فلوسیتومتری از تجهیزات آزمایشگاه پاتولوژی است که به منظور شمارش سلولی خودکار نظیر

 • شمارش سلول‌های خون
 • شمارش تمایزی
 • و غیره

کاربرد دارد.

هموگلوبین شمار Sahil

هموگلوبین شمار یکی از قدیمی‌ترین تجهیزات آزمایشگاه پاتولوژی به شمار می‌رود. این دستگاه به روشی ساده و سریع هموگلوبین‌ها را در محیط آزمایشگاهی تخمین می‌زند. امروزه در آزمایشگاه‌هایی استفاده می‌شود که ابزار چشمی تخصصی وجود ندارند.

هموسیتومتر

هموسیتومتر نوعی میکروسکوپ در ارتباط با دستگاهی است که جهت شمارش دستی سلول‌ها و مایعات بدنی نظیر خون و شمارش اسپرم بکار برده می‌شوند.

جریان سنج

جریان سنج یا وسیله اندازه‌گیری جریان تنفسی به منظور تست عملکرد شش توسط آزمایش سرعت بازده شخص کاربرد دارد و برای تشخیص بیماری آسم و COPD استفاده می‌شود.

جیوه یا سایر مانومترها

جیوه و سایر مانومترها به منظور اندازه‌گیری فشار مایع در یک گودی نظیر کانال نخاعی بکار گرفته می‌شوند.

راه اندازی آزمایشگاه پاتولوژی

شرکت رستا فرایند سپنتا سال‌های زیادی در زمینه سکوبندی و تجهیز انواع آزمایشگاه از جمله تجهیز آزمایشگاه پاتولوژی فعالیت دارد و بهترین و با کیفیت‌ترین تجهیزات را در ساخت و سکوبندی آزمایشگاه بکار می‌گیرد. شما می‌توانید با اطمینان انواع

و … را از ما بخواهید. برای کسب اطلاعات بیشتر تنها کافیست با کارشناسان ما در ارتباط باشید.