نکات ایمنی در آزمایشگاه

اشتراک گذاری پست

رعایت نکات ایمنی در آزمایشگاه و در زمان کار با تجهیزات آزمایشگاهی

رعایت نکات ایمنی در آزمایشگاه جهت سلامتی کارکنان و امنیت آنها بسیار حائز اهمیت می باشد. همچنین با رعایت آنها احتمال وقوع خطر و حوادث را کاهش می دهد.با توجه به اینکه وقوع حوادثی که در حین آزمایش ممکن است اتفاق بیفتد قابل پیش بینی نمی باشد به همین دلیل دقت و هوشیاری حین انجام آزمایش و رعایت کردن نکات ایمین در آزمایشگاه از ملزومات کار در آزمایشگاه می باشد.

لازم به ذکر است هر فرد قبل از انجام آزمایش موظف می باشد با مواد شیمیایی مورد آزمایش، نگهداری و استفاده آن و خطرات احتمالی آن آشنایی کامل داشته باشد.همچنین آموزش های لازم در هنگام بروز خطر و خروج از آزمایشگاه را دیده باشد.به طور کلی در جهت رعایت نکات ایمنی در آزمایشگاه بهتر است تمام مواد شیمیایی را خطرناک دانسته و با احتیاط از آن استفاده کنید.

رعایت نکات ایمنی در آزمایشگاه و تجهیزات آزمایشگاهی

همان طور که می دانیم در آزمایشگاه از مواد شیمیایی خورنده و اسیدی بسیاری استفاده شده به همین دلیل نیاز می باشد که تجهیزات در آزمایشگاه همگی ضد اسید باشد و با مواد شیمیایی واکنش ندهد.به طور مثال برای تجهیزاتی نظیر کابینت آزمایشگاهی یا سکوبندی آزمایشگاه ، جنس صفحه رویه آزمایشگاهی باید ضد اسید بوده همچنین جنس سینک مورد استفاده در سینک آزمایشگاهی نیز باید ضد اسید باشد و در برابر مواد شیمیایی مقاوم باشد.

به این ترتیب تمیز کردن آنها نیز به راحتی انجام می شود. لازم به ذکر است که مواد شیمیایی خطرناک باید در محل مخصوص خود که کمد نگهداری مواد شیمیایی است قرار گیرد.

نکات ایمنی در آزمایشگاه در خصوص لباس کار

مهم ترین نکته در حین آزمایش استفاده از لباس ایمنی و لباس کاز مناسب می باشد. لباس کار علاوه بر پوشیدن لباس مخصوص شامل موارد و ویژگی های دیگری نیز می باشد که با توجه به فعالیت و آزمایشی که انجام می شود متفاوت است.

در ادامه به چند مورد آن می پردازیم:

عینک آزمایشگاهی

به علت احتمال پاشیدن مایعات و مواد شیمیایی به چشم، استفاده از عینک بسیار توصیه شده و یکی از مهم ترین نکات در حین آزمایش می باشد.

عدم استفاده از لنز

استفاده از لنز به هیچ وجه توصیه نشده زیرا با وجود عینک اما همچنان بخارات ناشی از مواد سمی به چشم برخورد کرده و امکان جذب و گرفتن رطوبت چشم وجود دارد.

به همین دلیل به دلیل عدم رطوبت امکان برداشتن لنز وجود نداشته و ممکن است برای برداشتن آن به جراحی نیاز باشد.

روپوش آزمایشگاهی

پوشیدن روپوش هم یکی از اصلی ترین نکات ایمنی در آزمایشگاه در حین فعالیت و آزمایش می باشد که بسیار مهم است.

استفاده از کفش مناسب و مقاوم

برای آنکه ممکن است مواد شیمیایی روی کفش بریزد، برای کاهش صدمه لازم است کفش بسیار مقاوم و کاملا بسته و پوشیده باشد. همچنین استفاده از کفش پاشنه بلند و جلوباز توصیه نمی شود.

عدم استفاده از دامن و شلوارک

برای جلوگیری از آسیب دیدن پوست و سوختگی بدن استفاده از شلوارک و دامن به هیچ وجه مجاز نمی باشد.

 رعایت نکات ایمنی در آزمایشگاه و استفاده از تجهیزات ایمنی

برای رعایت کردن این نکات استفاده از تجهیزات ایمنی خاص در آزمایشگاه الزامی می باشد که این تجهیزات شامل پتو برای خاموش کردن آتش، کپسول آتش نشانی، دوش و چشم شوی و محلولی برای شست و شوی چشم نظیر اشک مصنوعی نیاز می باشد.

سایر نکات ایمنی در آزمایشگاه

در ادامه به چند مورد دیگر برای رعایت نکات ایمنی اشاره می کنیم تا با اطلاعات کامل و دقیق به انجام فعالیت آزمایشگاهی پرداخته و کمترین خسارت ایجاد شود. این نکات عبارت است از:

  • نپوشیدن لباس گشاد
  • پوشاندن و جمع کردن موی بلند
  • عدم استفاده از ساعت و جواهرات در آزمایشگاه
  • اجتناب از گوش دادن به موسیقی و رادیو در آزمایشگاه
  • آشنایی کامل پرسنل با تجهیزات آزمایشگاهی و خطرات آن

نکات ایمنی آزمایشگاه و اقدامات لازم در هنگام ریختن مواد شیمیایی

مواد شیمیایی بسیبار خطرناک و سمی می باشد و ریخته شدن ها ممکن است منجر به مسمومیت، سوختگی و … شود به همین دلیل باید اقدامات لازم در مواجه شدن با این شرایط را کامل بدانید.

در ادامه به بررسی آن می پردازیم:

  • در قدم اول بهتر است مسئول آزمایشگاه را با خبر کرد تا راهنمایی لازم انجام شود.
  • هنگام ریختن ماده شیمیایی روی لباس آن را با دقت لازم خارج کرده و در صورت تماس آن با پوست، با آب فراوان شسته یا از دوش اضطراری استفاده کنید.
  • اگر ماده شیمیایی روی صندلی یا میز ریخته شود باید سریعتر آن را با استیک اسید رقیق یا سدیم بی کربنات که خنثی کننده اسید و باز هستند، پاک کنید.
  • به علت خطرناک بودن و غیر قابل دفع شدن فلزهایی نظیر سرب، در صورت ریخته شدن آن باید سریعا به مسئول آزمایشگاه خبر داد.
  • اگر تمام لباس از ماده شیمیایی آلوده شده است باید با لباس زیر دوش اضطراری رفته و بعد لباس خود را از تن خارج کنید.

همان طور که گفتیم رعایت این نکات ایمنی در آزمایشگاه برای سلامتی افرادی که در آزمایشگاه کار می کنند بسیار حائز اهمیت می باشد. به همین دلیل قبل از انجام کار با دقت نکات را مطالعه کنید.

همچنین با استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی موجود در شرکت رستا فرآیند سپنتا مطابق با نکات ایمنی در آزمایشگاه، مکان امنی را برای پرسنل فراهم نمایید.