طراحی فضای آزمایشگاه

اشتراک گذاری پست

طراحی فضای آزمایشگاه و مهم ترین نکاتی که باید رعایت کرد

طراحی فضای آزمایشگاه به شیوه ی مناسب از بروز بسیاری از مشکلات موجود در تاسیسات آزمایشگاه جلوگیری می کند. این طراحی باید مطابق با استاندارد ها انجام شود.

در تاسیس آزمایشگاه مهم ترین نکته ای که در ابتدا وجود داشته مدیریت کیفیت می باشد. با ایجاد آزمایشگاه فضای مناسب برای انجام آزمایش های علمی و تحقیقاتی مهیا شده و پژوهشگران می توانند به راحتی از آن استفاده کنند.

تمام افراد مشغول به تحصیل و دانشمندان و افرادی که به تحقیقات در زمینه های شیمی، فیزیک، پزشکی و … علاقه داشته می توانند برای رسیدن به هدف خود از فضای آزمایشگاه و تجهیزات آن استفاده کنند.

به همین دلیل یک آزمایشگاه علاوه بر وسایل و تجهیزات نیاز به فضای مناسبی نیز داشته که با طراحی مناسب برای فضای آن میسر می شود. از این رو نیاز به همکاری با تیم طراحی خبره می باشد تا بهترین تصمیمات مربوط به فضای آزمایشگاه و کیفیت آن گرفته شود.

برای طراحی  آزمایشگاه افرادی که باید از کارشناسی و نظرات آنها استفاده کرد شامل مسئول فنی و موسس آزمایشگاه، تیم معماری کارآزموده و آشنا به اصول حرفه ای آزمایشگاه، صاحبان فرآیند آزمایشگاه از قسمت های مختلف فنی آزمایشگاه و تیم اجرایی ماهر می باشد.

طراحی فضای آزمایشگاه و معماری آن

از مهم ترین نکاتی که لازم است به آن توجه شود تاثیر فضا روی کاربری و پیوستگی فرآیندها و تاثیر گذاشتن فضا روی ایمنی کار می باشد.

اولین قدم جهت طراحی آزمایشگاه تخمین زدن فضای مورد نیاز متناسب با تجهیزات آزمایشگاه و نوع آزمایش هایی است که قرار است انجام شود. بهترین روش برای تشخیص این فضای مورد نظر، داشتن اطلاع از برنامه استراتژیک سازمان مربوطه می باشد.

لازم به ذکر است امروزه با پیشرفت تکنولوژی این امکان را به ما می دهد که در محیط کوچکتر، افراد بیشتری را قرار داد اما افزایش نیاز به آزمایشگاه های مختلف  نیز در طراحی آزمایشگاه حائز اهمیت می باشد.

طراحی فضای آزمایشگاه و نکات و ضوابط آن

یکی از مهم ترین نکات در طراحی آزمایشگاه رعایت کردن استانداردها می باشد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

یکی از مهم ترین نکات داشتن تهویه مناسب و نورپردازی استاندارد برای آزمایشگاه می باشد.همچنین نکته ی دیگر مربوط به سکوبندی آزمایشگاه مطابق با استانداردها است. رعایت نکات ایمنی نیز بسیار حائز اهمیت می باشد. جداسازی قسمت های مختلف متناسب با نیاز کاربران و ایجاد فضایی متناسب با ظرفیت کاربران از دیگر ضوابط می باشد.

همچنین طراحی اولیه فضا مطابق با استانداردها و انعطاف پذیری در طراحی با توجه به توسعه قسمت های مختلف آزمایشگاه از نکات آن برای طراحی آزمایشگاه می باشد.

فضای آزمایشگاه و کیفیت آن

در کیفیت طراحی آزمایشگاه و فضای آن مسائلی نظیر تهویه و شرایط دما، دیوار و پارتیشن بندی، چیدمان، نورپردازی، ایمنی کار، سیستم دفع فاضلاب و تامین کردن آب و خروجی های تاسیساتی دخیل می باشند.

از مهم ترین عوامل کیفیت برای معماران برای طراحی فضای آزمایشگاه، مسئله دسترسی کاربران و مراجعین می باشد. به گونه ای که برای انتقال نمونه ها توسط پرسنل، ترالی های اتوماتیک و… با مشکلی مواجه نشوند. از دیگر نکات مهم قابل توجه ، قابلیت توسعه این فضا به قسمت ها و بخش های جدید با پیشرفت علم و تکنولوژی می باشد.

کمیت در طراحی فضای آزمایشگاه

همان طور که گفتیم توجه به روند رو به رشد و توسعه آزمایشگاه علاوه بر کیفیت در کمیت نیز بسیار قابل توجه قرار می گیرد زیرا پیش بینی حداقل فضا برای آزمایشگاه با مرور زمان باعث کم شدن رضایت کاربران می شود.

فضای ناکافی و تداخل کارمندان با یکدیگر و با تجهیزات آزمایشگاه مهم ترین مسئله ای است که باعث نارضایتی کاربران شده و باید به آن اهمیت ویژه ای شود.

برنامه ریزی در طراحی فضای آزمایشگاه

یکی از مهم ترین نکات در طراحی معماری برنامه ریزی دقیق می باشد. برنامه ریزی این امکان را به کاربر داده تا تمام کارها به بهترین نحو پیش رود.برای برنامه ریزی طراحی آزمایشگاه متراژ فضا، لیست فضا، شرح فعالیت و کاربری آزمایشگاه و نظام ارتباطی در نظر گرفته می شود.همچنین سایر تجهیزات آزمایشگاهی نظیر هود آزمایشگاهی ، میز بندی آزمایشگاه، سینک آزمایشگاهی و … باید تطابق با این برنامه ریزی داشته باشند.

شما عزیزان برای طراحی فضای آزمایشگاه با همگاری با تیم تخصصی مشاوره مجموعه سکوبندی آزمایشگاه رستا فرآیند سپنتا بهترین نتیجه را خواهید دید، با ما تماس بگیرید.