لوازم آزمایشگاهی

اشتراک گذاری پست

لوازم آزمایشگاهی لازم و ضروری در آزمایشگاه ها و معرفی آنها

در این مقاله با انواع لوازم آزمایشگاهی که در آزمایشگاه استفاده می شود آشنا می شویم. همان طور که می دانیم کار کردن با انواع تجهیزات آزمایشگاهی از مهم ترین وظیفه کارکنان و پرسنل به شمار رفته و تمامی پرسنل باید با نحوه استفاده از این لوازم آزمایشگاهی تسلط داشته و در زمان خرابی و عیب یابی مشکل آشنایی کامل داشته باشند.

لوازم آزمایشگاهی و انواع آن

تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی که به صورت مشترک در بیشتر آزمایشگاه ها استفاده می شود عبارت است از:

هات پلیت

یکی از لوازم آزمایشگاهی هات پلیت می باشد که به صورت هات پلیت استیرر یا هات پلیت مگنت دار به بازار عرضه می شود. این وسیله از عمومی ترین لوازم آزمایشگاهی می باشد.از هات پلیت برای مخلوط کردن مایعات به وسیله مگنتی که داخل ظرف است استفاده شده و در آزمایشگاه های گوناگون کاربرد دارد.

با استفاده از مایعی که داخل هات پلیت قرار دارد و سرعت چرخش آن، اندازه و شکل مگنت مشخص می شود. همچنین توسط برد الکترونیکی سرعت دلخواه و انرژی بهینه تامین می شود و کنترل دمای صفحه حرارت دهنده، توسط ترموستات قیاسی که دارای حباب حسگر است انجام می شود.

بشر

یکی از تجهیزات شیشه ای آزمایشگاه که به شکل استوان می باشد بشر نام دارد. بشر دارای دهانه ای با لبه ی کوچک و کفی تخت می باشد. اکثر بشرها شیشه ای می باشند اما گونه ی پلاستیکی و فلزی آن نیز وجود دارد.

از مزایای بشر شیشه ای می توان به تحمل دمای بالا و مقاومت زیاد نسبت به واکنش شیمیایی اشاره کرد. عیب این بشرها شکستن راحت آنها می باشد. فرق استوانه مدرج با بشرها در این است که بشر برای همزدن و حرارت دادن استفاده شده در حالی که استوانه مدرج برای اندازه گیری حجم مایعات کاربرد دارد.همچنین قطر استوانه مدرج کمتر می باشد.

هود آزمایشگاهی

یکی دیگر از  لوازم آزمایشگاهی، هود آزمایشگاهی می باشد. این هود آزمایشگاهی ذرات موجود در هوا را کنترل می کند. آزمایش میکروب شناسی و… باعث آلودگی فضا و بروز بیماری های بسیاری شده، هود آزمایشگاهی این ذرات هوا را جدا و تخلیه می کند.

از مهم ترین وظیفه هود شیمیایی، حفاظت از پرسنلی می باشد که نمونه های مختلف را تجزیه کرده و با مواد عفونی کار می کنند.

در سکوبندی آزمایشگاهی رستا فرآیند انواع هود آزمایشگاهی با کیفیت بالا قابل عرضه می باشد. این تجهیزات شامل:

که دارای بهترین خدمات پس از فروش نظیر نصب رایگان و … می باشد.

آون یا فور خشک کننده

برای استریل و خشک کردن ظروف فلزی و شیشه ای از آون یا فور استفاده می شود. این فورها در محدوده دمایی دمای اتاق تا دمای 350 درجه سانتی گراد کاربرد دارند. لازم به ذکر است بعضی از آون ها تا دمای 600 درجه را نیز تامین کرده به همین دلیل به آن آون هوای داغ یا گرم خانه نیز گفته می شود.

 

ترازوی آزمایشگاهی دیجیتال

از دیگر لوازم آزمایشگاهی که اصولا در میز بندی آزمایشگاه قرار می گیرد ترازوی آزمایشگاهی دیجیتال می باشد. ترازوها در مدل های جیبی، یک کفه ای و دو کفه ای است.شرایط محیطی نظیر رطوبت، نیروی جاذبه، هوا و دما در اندازه گیری صحیح و نگهداری ترازوی آزمایشگاه موثر می باشند.

نکات استفاده از ترازوی آزمایشگاهی دیجیتال

برای استفاده از ترازوی آزمایشگاهی رعایت یک سری نکات موجب عملکرد بهتر و عمر طولانی دستگاه می شود. این نکات عبارت است از:

  • صفر کردن ترازو قبل از اندازه گیری
  • قرار دادن ماده توزین در وسط کفه
  • تمیز کردن ترازو بعد از هر بار استفاده
  • عدم استفاده از ظروف پلاستیکی برای توزین، قرار داردن ترازو به صورت افقی در مکانی به دور از لرزش و جریان هوا
  • استفاده از میز توزین

به طور کلی آشنایی کامل با این لوازم آزمایشگاهی سبب استفاده بهتر و مطمئن تر از آنها توسط پرسنل بوده و باعث کاهش صدمات و خطرات ناشی از آنها می شود.