معرفی تجهیزات ایمنی آزمایشگاه

معرفی تجهیزات ایمنی آزمایشگاه

اشتراک گذاری پست

معرفی تجهیزات ایمنی آزمایشگاه

لوازم و تجهیزات آزمایشگاهی نقش موثری در پیشبرد اهداف پژوهشی و تحقیقاتی دارند. برخی از این تجهیزات که با عنوان تجهیزات ایمنی آزمایشگاه معرفی می‌شوند در دسته لوازم ضروری جای می‌گیرند و از جمله وسایلی هستند که نبود آنها منجر به در خطر افتادن جان پرسنل و سلامت فضای تحقیقاتی می‌شود. اهمیت این موضوع انتخاب تجهیزات و وسایل آزمایشگاهی را به دغدغه‌ای برای کار در مراکز پژوهش و شروع فعالیت آنها تبدیل کرده است. با توجه به اهمیت این انتخاب لوازم آزمایشگاهی در ادامه به معرفی اصلی‌ترین تجهیزات ایمنی می‌پردازیم.

معرفی تجهیزات ایمنی آزمایشگاه

همانطور که در مقدمه اشاره شد توجه به حفظ سلامت و ایمنی پرسنل موضوعی است که بیش از هر چیز در اولویت قرار دارد، از این‌رو تجهیزات آزمایشگاهی ایمنی باید در لیست خرید ضروری‌ترین لوازم آزمایشگاهی قرار گیرد. در ادامه لیستی از مهم‌ترین تجهیزات ایمنی ارائه شده است:

هود آزمایشگاهی

هود یکی از تجهیزات ایمنی عمومی در محیط آزمیشگاه می‌باشد و نصب آن در انواع آزمایشگاه‌ها از جمله آزمایشگاه پزشکی، شیمیایی، میکروب‌شناسی، پاتولوژی و … ضروری است. هودها در انواع هود لامینار، هود شیمیایی، هود بازویی و هود کانوپی متناسب با نیاز هر آزمایشگاهی تولید شده‌اند و نقش موثری در حفاظت از سلامت و ایمنی کارکنان در برابر خطرات ایفا می‌کنند.

انواع کمد آزمایشگاهی

از دیگر تجهیزات ایمنی آزمایشگاه ،کمدها هستند که در انواع مختلف برای نگهداری مواد پرخطر مورد استفاده قرار می‌گرند و به شرح زیر می‌باشند:

  • کمد نگهداری مواد شیمیایی

کمدهای نگهداری مواد شیمیایی برای نگهداری و ذخیره‌سازی ایمن مواد شیمیایی مختلف طراحی شده‌اند و مجهز به قفل هوشمند و سیستم تهویه برای خروج بخارات شیمیایی می‌باشند. این کمدها با عنوان کابینت ایمنی یا کمد حلال نیز شناخته می‌شوند.

  • کمد ضد اشتعال

کمد ضد اشتعال یکی دیگر از تجهیزات ایمنی می‌باشد و برای نگهداری و ذخیره‌سازی ایمن موادی که قابلیت اشتعال دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کمدها در برابر حرارت مقاومت بالایی داشته و بسته به متریال به کار رفته در ساخت آنها بین 30 تا 90 دقیقیه در برابر آتش مقاومت دارند.

  • کمد نگهداری کپسول گاز

این دسته کمدهای ایمنی آزمایشگاه برای دخیره‌سازی و نگهداری سیلندرهای گاز کاربرد دارند. همچنین قابلیت نصب رگولاتورها، پنل‌های کنترل گاز، دتکتورهای گاز (‌های گاز سنج) و اتصال خطوط تیوبینگ گاز و نیز الکتریکال در این تجهیزات ایمنی آزمایشگاه امکان‌پذیر می‌باشد.

  • کمد نگهداری مواد اسیدی و بازی

همانطورکه از نام این کمد مشخص است برای نگهداری مواد شیمایی خورنده نظیر اسیدها و بازها کاربرد دارد. طبقات و کشوهای این کمدها مجهز به سینی‌های ضد اسید و قابل شستشو هستند. همچنین امکان نصب تهویه در این کمدها وجود دارد.

فن سانتریفیوژ

فن‌های آزمایشگاهی عموما در زیر هود آزمایشگاه نصب می‌شوند تا به تهویه بهتر بخارات و گازهای سمی تولید شده در محیط آزمایشگاه کمک کنند و مانع ایجاد مسمویت در پرسنل گردند.

دوش و چشم شوی اضطراری

دوش و چشم شوی اضطراری از دیگر تجهیزات ایمنی آزمایشگاه هستند که وجودشان در همه محیط‌های آزمایشگاهی بخصوص آزمایشگاه‌های کار با مواد شیمیایی و اسیدی الزامی شده است. دوش و چشم‌شوی اضطراری در زمان رخداد حوادث ناگوار برای شستن سریع چشم و دست مورد استفاده قرار می‌گیرد و به میزان زیادی مانع ایجاد خطرات جدی می‌شود.

تجهیزات ایمنی فردی آزمایشگاه

تجهیزات ایمنی آزمایشگاه نظیر عینک ایمنی، کلاه ایمنی ، دستکش، لباس آزمایشگاهی و ماسک از جمله تجهیزات فردی هستند که هر شخص مسئول در قبال ایمنی و سلامت خود، همکاران و محیط آزمایشگاه لازم است از آنها استفاده نماید.

دستکش‌ها در انواع مختلف لاتکس، نیترل و … تولید می‌شوند که باتوجه به نوع فعالیت آزمایشگاه باید تهیه گردند.

روپوش‌های آزمایشگاهی عموما به رنگ سفید هستند تا هر گونه آثار لک مواد شیمیایی و … روی آنها به سادگی قابل مشاهده باشد.

استفاده از ماسک جزء تجهیزات ایمنی ضروری در آزمایشگاه‌های صنایع غذایی، زیست‌شناسی و … غیره می‌باشد.

از آنجایی که چشم یکی از حساس‌ترین اعضای بدن است و پوشاندن آن در حین کار با مواد و تجهیزات پر‌خطر اهمیت بالایی دارد. از این‌رو به عنوان یکی از مهم‌ترین تجهیزات ایمنی آزمایشگاه شناخته می‌شود.

ما در شرکت رستا فرایند سپنتا لیستی کامل و جامع از تجهیزات ایمنی آزمایشگاهی ارائه نموده‌ایم. شما عزیزانی که قصد راه اندازی آزمایشگاه دارید کافیست با مشاورین ما در تماس باشید و سفارش خرید بهترین و باکیفیت‌ترین تجهیزات با بهترین قیمت را ثبت نمایید.