هزینه تاسیس آزمایشگاه

اشتراک گذاری پست

هزینه تاسیس آزمایشگاه از صفر تا صد راه اندازی

هزینه تاسیس آزمایشگاه باید با تخصص لازمی انجام شود. چراکه می توانید هزینه های خود را به بهترین شکل ممکن مدیریت نمایید.برای تاسیس آزمایشگاه نیاز به صرف هزینه، تخصص لازم و کافی و داشتن مجوز مطابق با شرایط و ضوابط موجود می باشد.

همچنین تجهیزات مورد نیاز آزمایشگاه متناسب با کاربرد و نوع فعالیتی که قرار است در آزمایشگاه انجام دهند متفاوت می باشد. مهم ترین نکته در تاسیس آزمایشگاه تجربه و تخصص در زمینه فعالیت مورد نظر می باشد.

تاسیس آزمایشگاه و فضای مورد نیاز آن

اولین هزینه تاسیس آزمایشگاه را می توان پرداخت هزینه برای انتخاب محل مورد نظر دانست. برای تاسیس آزمایشگاه و قسمت های مختلف آن نیازمند مساحت و فضایی مناسب می باشد که این مساحت به عواملی نظیر مقدار تجهیزات آزمایشگاه و استفاده از آن، تعداد کارمندان و کاربران و تنوع فعالیت و آزمایشی که قرار است انجام شود، بستگی دارد.

به طور استاندارد حداقل مساحتی که برای آزمایشگاه در نظر گرفته می شود حدود 110 متر مربع می باشد. اما به طور کلی این فضا باید گونه ای باشد که بر ایمنی و کیفیت آزمایش تاثیری بد نداشته باشد.

همچنین این نکته در نظر گرفته شود که به مرور زمان با افزایش حجم کار و گسترش تجهیزات دچار کمبود فضا نگردد. شرکت رستا فرآیند سپنتا در زمینه مشاوره بهترین کمک را به کاربران کرده که آزمایشگاهی متناسب با خصوصیات و علایق شما طراحی کند.

همچنین با طراحی سه بعدی پیش از اجرا شما را از تمام جزییات آزمایشگاه آگاه می سازد و هزینه تاسیس آزمایشگاه را برای شما تخمین می زند. مثلا برای یک مرکز آموزشی نیازمند فضایی می باشید که تمام دانشجوها به راحتی بتوانند آموزش ببینند.

یا اگر کارخانه دار هستید باید آزمایشگاه صنعتی متناسب با صنعت خود و به صورت خاص طراحی شود تا به راحتی بتوان محصولات تولیدی را تحلیل و بررسی کرد.

تاسیس آزمایشگاه و خدمات لازم آن

برای تاسیس آزمایشگاه نیازمند خدماتی می باشد که در ادامه تعدادی از آن را بررسی می کنیم. این خدمات عبارت است از:

  • طراحی دکوراسیون داخلی آزمایشگاه
  • ایجاد فضایی مناسب برای آزمایشگاه
  • طراحی سیستم های سکوبندی آزمایشگاه
  • آموزش استفاده از تجهیزات آزمایشگاه برای پرسنل
  • دستور العمل های کافی و لازم برای کار با دستگاه و تعمیر آن
  • ایجاد شرایط محیطی مناسب برای کار کردن و استفاده از دستگاه ها برای پرسنل
  • گرفتن مجوزهای لازم نظیر مدرک علوم آزمایشگاهی برای تاسیس آزمایشگاه

 سکوبندی آزمایشگاه در تاسیس آزمایشگاه

مهم ترین قسمت در آزمایشگاه سیستم سکوبندی آزمایشگاهی می باشد. سکوبندی که به صورت سکوبندی آزمایشگاه یک طرفه و سکوبندی دوطرفه می باشد، شامل میزهای طویلی است که هر آزمایشی بر روی آن انجام می شود.

این میز بندی آزمایشگاهی متناسب با نوع آزمایشی که انجام می شود دارای جنس های مختلفی می باشد.به طور کلی این موادی که در میزبندی آزمایشگاه استفاده می شود مقاوم در برابر خوردگی و فرسایش می باشد.

همچنین در هنگام آتش سوزی نیز باید بسیار مقاوم باشند. لازم به ذکر است موادی که در سکوبندی آزمایشگاه استفاده می شود با موادی که روی کابینت آزمایشگاهی قرار می گیرد مرتبط است.

به طور مثال در آزمایشگاه پاتولوژی و آزمایشگاه بررسی غذا برای ماده سکوبندی آزمایشگاه از فولاد زنگ نزن استفاده می شود. همچنین از سرامیک صنعتی در آزمایشگاه هایی که بار مکانیکی و شیمیایی داشته، برای سکوبندی استفاده می شود.

تاسیس آزمایشگاه و تجهیزات آن

در تاسیس آزمایشگاه تجهیزات بسیاری به کار رفته که با توجه به نوع آزمایشگاه انتخاب می شود.

این تجهیزات شامل: سینک آزمایشگاهی ،کمد آزمایشگاهی ، هود آزمایشگاهی ، میز توزین و فن، شیرآلات آزمایشگاهی و … می باشد.

کمد آزمایشگاهی از  موارد بسیار مهم و ضروری در تجهیزات آزمایشگاه می باشد که برای نگهداری وسایل استفاده می شود. مواد به کار رفته در این کمد ها نیز به نوع فعالیت آزمایشگاه مرتبط می باشد.

این کمد آزمایشگاهی در انواع مختلف و جنس های مختلف می باشد. برای تاسیس آزمایشگاه شرکت رستا فرآیند سپنتا تنوع بالایی از تجهیزات آزمایشگاهی نظیر کمد آزمایشگاهی با قیمت مناسب را ارائه کرده تا فضای داخلی آزمایشگاه با بهترین تجهیزات آزمایشگاهی تکمیل گردد.

همچنین طراحی داخلی و دکوراسیون و رنگ آن نیز برای افزایش بازده و روحیه پرسنل بسیار مهم می باشد و باید با دقت فراوان انتخاب شود.

هود آزمایشگاهی دارای تنوع بالا نظیر هود شیمیایی، هود کانوپی، هود بازویی، هود لامینار و … می باشد.این هودها بسته به نیاز کاربر استفاده می شود.

به طور مثال در آزمایشگاه صنایع غذایی از فیوم هود و سینک و شیرآلات بسیار استفاده کرده و مورد نیاز می باشد اما در آزمایشگاه مرتبط با کامیپیوتر و شبکه نیازی به آنها نمی باشد.

به طور کلی هزینه راه اندازی آزمایشگاه بسیار زیاد می باشد و  همان گونه که قبلا گفتیم برای برآورد این هزینه ها عواملی زیادی نظیر تعداد نیروهای لازم و تجهیزات لازم و … دخیل بوده که با مدیریت و خرید لوازم ضروری می توان تا حدودی از این هزینه تاسیس آزمایشگاه کاست.