هود شیمیایی یا فیوم هود

هود شیمیایی که با نام فیوم هود نیز شناخته می شود برای تهویه هوای آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار میگیرند. در محیط های آزمایشگاهی تهویه هوا برای حفظ یک محیط کار ایمن، امری حیاتی است. هود شیمیایی یا همان فیوم هود یک نوع سیستم تهویه هوا در آزمایشگاه به شمار می آید که در درجه اول از پرسنل در برابر گاز های سمی، بخار های سمی و گرد و غبار داخل آزمایشگاه محافظت می کند و عملکرد ثانویه آن شامل حفاظت از آزمایشگاه در برابر نشت مواد شیمیایی، واکنش های فراری و آتش سوزی می­باشد و در این مواقع به عنوان یک مانع فیزیکی عمل می­کند.

هود شیمیایی را می توان به دو صورت کانال دار و بدون کانال ارائه کرد که هود کانال دار مجهز به فیلتر نبوده و هوای آلوده را از طریق کانال و فن سانتریفیوژ به خارج از محیط آزمایشگاه هدایت می کند. این فن می بایست در بالاترین بخش ساختمان (پشت بام) نصب شود تا کمترین آلودگی را به ساختمان های مجاور برساند. همچنین در هنگام کار با مواد اشتعال زا و قابل انفجار، می بایست از فن سانتریفیوژ ضد انفجار EXX کرد. هود بدون کانال مجهز به یک فیلتر کربن است که هوای آلوده را تصفیه کرده و به داخل آزمایشگاه برمی گرداند.

هود شیمیایی می بایست به فن سانتریفیوژ سه فاز با دور موتور متغیر و اینورتور مجهز باشد تا کاربر بتواند سرعت آن را متناسب با نیاز خود تنظیم کند. معمولاً بدنه هود شیمیایی از جنس فلز با رنگ الکترواستاتیک و یا MDF ساخته می شود.

هود شیمی به دو صورت کمد دار(کمبی) و بدون کمد ساخته می شوند. چنانچه در تجهیز آزمایشگاه از کمد نگهداری نیز استفاده شده است، دیگر نیازی به کمد زیرین هود نیست و باید ساده طراحی شود. به طور کلی هود شیمیایی با نظر کارفرمایان گرامی طراحی می شود.

دیگر اجزای تشکیل دهنده هود شیمیایی عبارتند از :

  • شیر آلات شامل شیر آب و گاز. دیگر شیرآلات بنا به سفارش کاربران قابل نصب هستند. لازم به ذکر است که نازل شیرآلات درون هود و دسته هدایتگر آن ها بر روی دیواره بیرونی هود شیمی نصب می شود که نیازی به ورود دست کاربر به درون هود نباشد. شیرآلات مورد استفاده در هود می تواند ایرانی و یا خارجی باشد. برندهای مورد استفاده این شرکت، شیرآلات آلمانی Novalab، شیرآلات ایرانی بهسان، TOP و شیرآلات  FAR ایتالیا، Carlos Arboles اسپانیا، Broen  دانمارک، TOF ایتالیا می باشند. لازم به ذکر است که دیگر برندها نیز بر اساس سفارش مشتری قابل تهیه هستند.
  • شایان ذکر است که شرکت مهندسی بازرگانی رستا فرآیند سپنتا نماینده انحصاری شیرآلات Novalab آلمان بوده و آماده ارائه تمامی مدل های شیرآلات درخواستی کارفرمایان گرامی می باشد.
  • درب یا پنجره هود که جهت حفاظت کاربران باید از لمینیت ضد انفجار ساخته شده و به خاطر ایمنی بالا و حرکت روان تر، دارای وزنه تعادل باشد. همچنین می توان در صورت نیاز کاربران، آن را به صورت برقی ساخت تا بالا و پایین بردن آن سریع تر انجام شود.
  • دیواره داخلی هود که می بایست به جهت مقاومت در برابر مواد خورنده، حرارت بالا و مواد شیمیایی از جنس HPL باشد. همچنین HPL دارای استحکام بالا و سبکی لازم برای استفاده در هود برخوردار باشد. در برخی موارد خاص و در صورت استفاده از اسیدهای بسیار قوی، می توان از پلی پروپیلن استفاده کرد که البته هزینه تولید را افزایش خواهد داد.
  • سیستم روشنایی داخل هود شامل لامپ، کلید و پریزهای تک فاز که می توانند از منابع اروپایی و یا ایرانی به به درخواست کاربران، قابل ارائه باشند.
  • سطح کاری هود شیمیایی که عموماً از سرامیک گرانیتی ضد اسید با زیر لایه MDF و یا PVC ساخته می شود که می تواند به صورت یکپارچه و یا تایل باشد و یا در برخی موارد خاص و با توجه به نیاز کاربران از Stainless Steel ساخته شود.
  • کاپ سینک داخل هود که برای تخلیه مواد شیمیایی استفاده می شود و عموماً از جنس اپوکسی و یا در صورت سفارش کاربر سرامیکی و یا پلی پروپیلن است.

هود شیمی آزمایشگاهی شرکت رستا فرآیند سپنتا عموماً در ابعاد 120، 150، 180 و 210 سانتیمتر ارائه می شود.

طراحی سکوبندی آزمایشگاهی  و میزبندی آزمایشگاه اهمیت بالایی در صنعت آزمایشگاهی دارد و لازم است که توسط یک گروه حرفه ای و با طراحی هایی مطابق استاندارد های جهانی پیاده سازی شود. شرکت مهندسی بازرگانی رستا فرآیند سپنتا با ساخت و واردات تجهیزات آزمایشگاه ( هود شیمیایی، هود کانوپی، هود لمینار، هود بازویی،شیر آلات آزمایشگاه، سکوبندی آزمایشگاه و …) همراه با بهترین کیفیت ، آزمایشگاهی مطابق استاندارد های جهانی طراحی می کند.

شرکت مهندسی بازرگانی رستا فرآیند سپنتا (BayerMan) آماده ارائه تمامی خدمات مرتبط با سکوبندی آزمایشگاه و تجهیزات آزمایشگاهی با بروز ترین تکنولوژی و بالاترین کیفیت می باشد. شایان ذکر است که تمامی کادر شرکت رستا فرآیند سپنتا برای رسیدن به این هدف و ایجاد رضایت مندی در کافرمایان گرامی تمام روزه آماده خدمات رسانی می باشند.

با انتقادات و پیشنهادات خود ما را در این مسیر( ایجاد کارایی بالا و رضایت مندی مشتریان) یاری فرمایید.

سوالی در خصوص محصولات دارید؟

همواره پاسخگوی شما هستیم