هود لامینار فلو- هود میکروبی

هود لامینار یا هود میکروبی از نمونه هودهای آزمایشگاهی تولید شده در شرکت رستا فرایند سپنتا می‌باشد. هود لامینار مورد کاربرد جهت محیط‌های آزمایشگاهی میکروبی و کشت می باشد. این نوع هود آزمایشگاهی قادر به محافظت از محیط آزمایشگاه و نمونه‌های داخل هود می‌باشد.
هود لامینار متناسب با نیاز کارفرما و محیط آزمایشگاهی طراحی و تولید می شود.

ساختار هود لامینار

هود میکروبی با بدنه استنلس استیل و با پوشش الکترواستاتیک در رستا فرایند سپنتا تولید و به بازار عرضه و ارائه می‌شود.

لازم به ذکر است در ساختار هود میکروبی نیز از یک فن دمنده به همراه فیلتر هپا و یک فیلتر اگزا استفاده شده است.

عملکرد هود میکروبی

فیلتر هپا و فیلتر اگزا بکار رفته در این هود وظیفه پاک نمودن تمامی آلودگی های موجود در محیط آزمایشگاه را برعهده دارند. به علاوه فیلتر هپای موجود در ود میکروبی به تنهایی قادر است کوچکترین ذرات از جمله:

  • باکتری‌ها
  • قارچ‌ها
  • ذرات گرد و غبار

فیلتر نماید.

کاربردهای هود لامینار

از موارد کاربرد این هود آزمایشگاهی می توان به آزمایشگاه های بیولوژیک و اتاق های کاشت اشاره نماییم. در آزمایشگاه بیولوژیک این هود قادر به جلوگیری از خروج عوامل ارگانیک به بیرون از محیط آزمایشگاه می‌باشد. همچنین با کمک این نوع هود قادر به جلوگیری از ورود آلودگی‌های نمونه‌های آزمایشگاهی به درون آزمایشگاه نیز خواهید بود.

اصلی‌ترین وظایف هود میکروبی

مهم‌ترین و اصلی‌ترین وظیفه هود لامینار عبارتند از:

  • حفاظت از محیط آزمایشگاه
  • محافظت از آلودگی محیط

ویژگی‌های ظاهری و انواع هود لامینار

این هود آزمایشگاهی به صورت افقی و عمودی مطابق با جریان هوای آزمایشگاه شما توسط ما در شرکت رستا فرایند سپنتا تولید می‌شود.

هود لامینار یا هود میکروبی

کلاس‌های هود لامینار

با توجه به چگونگی چرخش هوا و فیلتر مورد استفاده، انواع هود میکروبی را به سه کلاس زیر تقسیم‌بندی می‌نمایند:

هود کلاس I

هود میکروبی کلاس I تنها برای حفاظت از کاربر دستگاه و محیط اطراف کاربرد دارد. اما قادر به جلوگیری از آلودگی‌ نمونه‌های مورد بررسی نمی‌باشد. در این هود هوا با استفاده از یک فیلتر تهویه می‌شود.

هود میکروبی کلاس II

هود لامینار کلاس دو (II) علاوه بر محافظت از اپراتور دستگاه و محیط آزمایشگاه، مانع آلودگی نمونه نیز می‌شود. این هود با گذراندن هوا از دو فیلتر عمل تهویه را انجام می دهد و دارای چهار زیر شاخه B1 ،A2 ،A1 و B2 می‌باشد.

تفاوت زیر شاخه‌های این هود در کمترین میزان سرعت ورودی هوا و سیستم خروجی اگزوز آنها می باشد. لازم به ذکر است زیر شاخه های A1 و A2 برای عبور جریان هوای خروجی به داکت هواکش خارجی نیاز ندارند. درحالی که زیر شاخه‌های B1 و B2 برای خارج نمودن هوا نیازمند یک داکت هواکش خارج از هود می باشند.

هود لامینار کلاس III

هود لامینار کلاس سه (III) که به آنها Glove Box نیز گفته می شود، دارای سه فیلتر با بالاترین درجه امنیت در کار می باشنذ. این هود مجهز به یک محفظه کاملا ایزوله می باشد.

سفارش هود میکروبی

برای تصفیه هوای آزمایشگاه و حفاظت از نمونه‌های آزمایشگاهی قادر به سفارش ساخت هود میکروبی به وسیله یک فیلتر هپا (HEPA) و یا آلپا (ALPA) متناسب با نیازهای خود خواهید بود.

در شرکت رستا فرایند سپنتا همچنین جهت استرلیزه نمودن محیط داخلی هود از یک لامپ uv-p استفاده می‌نماییم.